TEN RENGİ ELDE ETMEK

Haki dediğimiz üç ana rengin içine kattığımız beyazla ten rengini elde edebiliriz.Biraz sarı,fazlaca beyaz,çok az da karmen kırmızı koyabiliriz.Yapacağınız portre ya da figüre dikkat ederek mavi de kullanıp kullanmamaya kendiniz karar verebilirsiniz..Gerektiğinde çok az mavi de bu karışıma eklenebilir.Bu elde edilen açık renk figürün en açık alanları için kullanılabilir.
Elde edilen bu renge çok az mavi eklediğinizde ise real(gerçek)olan ten rengini elde etmeniz mümkündür.
Bronzlaşmış bir ten rengini elde etmek içinse içine biraz karmen kırmızısı eklediğiniz takdirde bronzlaşmış bir ten rengini elde edebilirsiniz.
Belirli bir ten rengi yoktur..Boyaların orantılılarını kendiniz deneyerek hangisi sizin yapacağınız model için uygunsa o rengi elde etmelisiniz.Bir modelde sadece real ten renkleri kullanmayabilirsiniz.Yeşil,mavi,pembe,,okr,krem,aç ık sarı ,siyah gibi renk tonlarını resminizde uygulayabilirsiniz.


Aşağıdaki örneklerde sanatcıların kendilerine has çalışma tarzı ve renkleriyle çalışılmış modellerdeki ten renklerini nasıl kullandıklarına dikkat ederek sizde kendi renklerinizi oluşturabilirsiniz..


Hazırlayan:Leyla Gürsoy Genel-www.sanatyelpazesi.com